“GORZKA CZEKOLADA” OMENY MENSAH!

Życie kolorowej dziewczyny w kraju, gdzie dominującą jest uroda słowiańska, nie zawsze bywa słodkie. Doskonale wie o tym Omenaa Mensah, która w zabawny i lekki sposób pisze o swoim niełatwym dzieciństwie, wcześniej młodości i wyboistej drodze do kariery w najnowszej książce „GORZKA CZEKOLADA”, która właśnie ukazała się na rynku.

Omenaa w języku rodu Ashanti (Ghana), z którego się wywodzi, oznacza siłę i złoto. Tej pierwszej i waleczności, a także dumy z pochodzenia, którą tato wpajał jej od dziecka, nigdy jej nie brakowało. Wciąż pamięta słowa swojego ojca, że musi dwa razy ciężej pracować, żeby osiągnąć sukces, bo jest kobietą i jest kolorowa.

„GORZKA CZEKOLADA” to książka, która dotyczy bliskiego Omenie (dosłownie od dnia urodzenia) tematu tolerancji, a w zasadzie jej braku w polskim społeczeństwie. Gdy 35 lat temu ciężarna mama Omeny na porodówce powiedziała, że urodzi kolorowe dziecko poczuła konsternację lekarzy i położnych bliskich nie przyjęcia jej do szpitala. Od tego czasu oczywiście wiele się zmieniło, ale pomimo wszystko Omenaa nadal dostaje maile od matek kolorowych dzieci, które proszą o poradę, co robić, żeby ich dzieci były lepiej traktowane w szkole, czy na podwórku. Właśnie takie listy skłoniły Omeną do napisania kontrowersyjnej książki „Gorzka czekolada”, w której ze swadą opisuje swoje wspomnienia i niejednokrotnie gorzkie doświadczenia związane z jej urodą i afrykańskim pochodzeniem. W książce opisuje m.in. jak radzi sobie z nietolerancją? Jak egzotyczną urodę i kompleksy przekuła w sukces? Jak wygląda codzienne życie czekoladowej kobiety w Polsce? Autorka ma ogromną nadzieję, że osoby, które przeczytają jej „GORZKĄ CZEKOLADĘ” cieplej spojrzą na człowieka, którzy różni się od nich kolorem skóry, ma inne poglądy, czy wyznaje inną religię. Marzy o tym, aby nasze społeczeństwo było coraz bardziej tolerancyjne wobec odmienności innych.

 ***

Amma Omenaa Mensah to charyzmatyczna osobowość telewizyjna, która cieszy się uznaniem i sympatią szerokiej grupy widzów. To także bizneswoman i właścicielka marki meblowej Ammadora, doktorantka SGH, ekspertka i prowadząca szkolenia z zakresu autoprezentacji. Jest także założycielką i prezesem fundacji Omenaa Foundation, w ramach której wspiera projekty związane z tolerancją, edukacją i współpracą pomiędzy Polską a Afryką Subsaharyjską. Aktualnie najważniejszą inicjatywą fundacji jest budowa szkoły w Ghanie dla dzieci ulicy, których największym marzeniem jest zdobycie wykształcenia, by osiągnąć niezależność i móc godnie żyć.