Jak kobieta po 50-tce powinna zadbać o swoje zdrowie

Nie od dziś wiadomo, że wchodzenie w wiek menopauzalny jest bardzo ciężkim okresem dla kobiet. Uderzenia gorąca, skaczące hormony, wahania nastroju to duży wysiłek zarówno pod względem psychicznym, jak i fizycznym dla naszego organizmu.  Zdradzamy jak kobieta po 50-tce powinna zadbać o swoje zdrowie, a tym samym zmniejszyć negatywne objawy klimakterium.

Jak zmienia się nasz organizm?

Niestety młodość nie trwa wiecznie i niezależnie od tego jak bardzo byśmy chciały – nie zatrzymamy czasu. Po 50 roku życia naszą twarz pokrywają widoczne zmarszczki, z którymi próbujemy walczyć kremami czy zabiegami medycyny estetycznej. Nasze włosy stają się kruche i łamliwe. Doświadczamy zmian związanych z menopauzą nie tylko w wyglądzie zewnętrznym, ale także wewnątrz organizmu. Pojawiają się zaburzenia cyklu menstruacyjnego, a dodatkowo towarzyszą im często wahania nastroju. Musimy bardzo na to uważać, gdyż takie stany mogą doprowadzić nawet do depresji. Dokuczać nam mogą uderzenia gorąca, kołatania serca, skoki ciśnienia czy bóle głowy. Dodatkowo nasz układ pokarmowy również może odmówić posłuszeństwa – przestajemy tak łatwo wchłaniać witaminy, wzrasta zapotrzebowanie na minerały ze składników odżywczych, a wysoki poziom „złego” cholesterolu (LDL) daje się we znaki. Maleje także gęstość naszych kości przez co jesteśmy podatni na osteoporozę czy zwiększoną łamliwość kończyn. Po 50 roku życia kobiecy organizm przechodzi swoistą rewolucję i podlega procesowi starzenia – z wiekiem wydolność procesów biochemicznych spada, możliwości regeneracyjne tkanek zmniejszają się, a komórkowe mechanizmy naprawcze zawodzą. Dlatego zwłaszcza w tym okresie musimy o nas szczególnie zadbać.

Badania kontrolne

W tym wieku czekają nas częstsze wizyty u lekarzy, którzy pomogą kontrolować nam nasz stan zdrowia. Zwracajmy szczególną uwagę na dodatkowe dolegliwości podczas menopauzy, które nas niepokoją. Zdarza się, że niedobór estrogenów (żeńskich hormonów) może doprowadzić do osteoporozy czy wpływać na stężenie cholesterolu we krwi. Dlatego regularnie powinnyśmy:

  • Mierzyć poziom ciśnienia tętniczego krwi
  • Badać poziom cholesterolu
  • Sprawdzać poziom cukru we krwi
  • Kontrolować wzrok i słuch
  • Wykonywać EKG

Bardziej szczegółowe badania, ukierunkowane indywidualnie pod nasz stan zdrowia otrzymamy po konsultacji z lekarzem. Profilaktyczne kontrole powinny być wykonywane co pewien czas (zależny od rodzaju badania). Pamiętajmy, że niesamowicie ważna jest regularność i przysłowiowe „trzymanie ręki na pulsie” względem naszego zdrowia po 50 roku życia. W przypadku pojawienia się niepokojących zmian będziemy mogli szybko wykryć ich przyczynę i zapobiec dalszym powikłaniom. Oprócz badań kontrolnych dobrym pomysłem będzie stopniowe dodanie aktywności fizycznej – oczywiście dopasowanej do stanu naszego zdrowia. Nie rzucajmy się od razu na głęboką wodę. Nawet dodanie spacerów jako aktywności w ciągu dnia poprawi naszą kondycję i samopoczucie. Z czasem, możemy zwiększać intensywność i czas treningów.

Odpowiednia suplementacja  

W dbaniu o prawidłowe samopoczucie w okresie menopauzy skuteczna jest także dodatkowa suplementacja. Dobrym wyborem będzie sięgnięcie po naturalne preparaty, które złagodzą objawy menopauzy, takie jak m.in. uderzenia gorąca czy zaburzenia snu. Jednym z najlepszych preparatów jest Femiflamax. Dzięki bogatemu, naturalnemu składowi wspomoże on nasz organizm. Zawarta w nim witamina B6 przyczyni się do regulacji czynności hormonalnej, a kwas foliowy poradzi sobie ze zmniejszeniem uczucia zmęczenia. Magnez – który również znajdziemy w preparacie – ukoi nerwy, natomiast ekstrakt z czarnego pieprzu dodatkowo zadba o spalanie tkanki tłuszczowej, łatwo gromadzącej się w okresie menopauzy. Co więcej, wyciąg z czerwonej koniczyny zawarty w Femiflamax jest jednym z najbogatszych źródeł izoflawonoidów (tzw. roślinnych hormonów), wspierających nasz ogranizm. Dzięki zastosowaniu mikronizacji (procesu rozdrobnienia substancji, który wielokrotnie zwiększa jej powierzchnię czynną),   rozpuszczalność suplementu oraz jego wchłanianie jest ulepszone. Z tego powodu, dawka może być zmniejszona. Wystarczy tylko jedna tabletka Femiflamax dziennie, by wspomóc się w okresie menopauzy.

Proces starzenia się jest całkowicie naturalny. Jednak pamiętajmy, że jakość życia w dużej mierze zależy od nas samych. Dlatego warto już dziś zadbać o dobry stan ciała i ducha za pomocą odpowiedniej profilaktyki – i cieszyć się dobrym samopoczuciem niezależnie od wieku.

www.lagodnamenopauza.pl