KONFERENCJA IV EDYCJI OGOLNÓPOLSKIEGO PROGRAMU „SCRABBLE W SZKOLE”

6 października 2014 roku odbyła się w Warszawie konferencja IV edycji ogólnopolskiego programu „Scrabble w szkole”. Organizatorzy podkreślili jej edukacyjny charakter. Zwrócono szczególną uwagę na walor dydaktyczny Scrabble przy nauce  języka polskiego. Poinformowano także o zmianach w zasadach rozgrywek oraz otrzymywania pakietu startowego dla szkół dołączających do programu.

„Scrabble® w szkole”  to program edukacyjny  skierowany do nauczycieli i uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych w całej Polsce.Na konferencji zostali przedstawieni eksperci oraz organizatorzy obecnej edycji akcji. Wśród nich byli między innymi dr Ewelina Kwapień, wykładowca akademicki, członek zarządu Fundacji Języka Polskiego; Krzysztof Bukowski, reprezentant Zarządu Polskiej Federacji Scrabble® oraz Sławomir Wolski, doświadczony nauczyciel, autor tegorocznych zadań dla uczniów. Gościem specjalnym konferencji była ekspertka honorowa bieżącej edycji programu, pisarka – Monika Szwaja.

Eksperci jak i przedstawiciele Polskiej Federacji Scrabble®  zgodnie potwierdzili, że według nich gra w Scrabble®  jest doskonałym narzędziem edukacyjnym dla nauczycieli. Jest cennym urozmaiceniem zajęć lekcyjnych, bibliotecznych czy w świetlicach. Uczy między innymi  liczenia w pamięci, koncentracji, myślenia strategicznego, przestrzegania zasad, zmusza do samokształcenia.

Zwrócono szczególną uwagę na fakt, że gra w Scrabble® ma wyjątkowopozytywny wpływ na naukę języka polskiego. Poprzez liczne powtórzenia, styczność z bogatą odmianą słów, pracą ze słownikiem łatwiej przyswaja się ortografia języka polskiego.Gra wzbudza u graczy naturalne zainteresowanie językiem oraz zasadami gramatyki, wzbogaca pojemność zasobów słów, pomaga w usystematyzowaniu wiedzy.

Podczas konferencji poinformowano także o nowych zasadach rozgrywek oraz otrzymywania pakietu startowego. Zarówno młodzież jak i ich szkolni opiekunowie mogą już co miesiąc rozwiązywać zadania i zdobywać nagrody. Dla nowych, chętnych drużyn w zamian za zrealizowanie  tzw.  zadania startowego  czeka cenny pakiet powitalny ufundowany przez firmę Mattel. Wystartował także w nowej odsłonie serwis www.scrabblewszkole.pl,  wokół którego skupia się szkolna społeczność i za jego pośrednictwem można rejestrować się do programu.

Organizatorzy zaprosili  już także wszystkich chętnych na Mikołajkowy Turniej Scrabble® planowany w grudniu 2014 w Warszawie oraz na XIII Ogólnopolskie Mistrzostwa Szkół w Scrabble®  w Kutnie, które odbędą się wiosną przyszłego roku.