DOSKONAŁY „BACK TO SCHOOL” Z BARWĄ SIARKOWĄ

Powrót do szkoły wiąże się z wieloma emocjami. Często bywa stresujący –  nie tylko ze względu na zbliżające się obowiązki i wyzwania. Dla nastolatków bardzo ważny jest dobry kontakt z rówieśnikami. Niedoskonałości na skórze charakterystyczne dla młodego wieku mogą odebrać pewność siebie, a w rezultacie mieć wpływ na relacje społeczne. Odpowiednia pielęgnacja pozwoli cieszyć się zdrową i piękną skórą bez niedoskonałości. Paulina Buczek-Przybyła – technolog marki Barwa Cosmetics odpowiada, na które składniki aktywne warto zwrócić uwagę i jak powinna wyglądać pielęgnacja skóry trądzikowej.

Komu chociaż raz niechciany wyprysk na twarzy nie popsuł humoru? Zazwyczaj krostki pojawiają się w najmniej oczekiwanym momencie. Gdy trądzik i niedoskonałości są codziennością, negatywnie wpływają na samopoczucie i pewność siebie. Zwłaszcza, gdy jesteśmy młodzi i bardzo zależy nam na pozytywnym odbiorze przez otoczenie. Odpowiednia pielęgnacja to podstawa w drodze do pięknej i zdrowej skóry.

Trądzik młodzieńczy to dolegliwość spowodowana w dużej mierze zmianami hormonalnymi, które zachodzą w okresie dojrzewania. Powstaje na skutek zbyt intensywnej pracy gruczołów łojowych. Wytwarzany w nadmiarze łój miesza się z bakteriami na skórze oraz złuszczającym się naskórkiem, powodując blokadę porów skórnych i mieszków włosowych, co w rezultacie prowadzi do przewlekłego stanu zapalnego skóry. Dlatego tak ważna jest odpowiednia pielęgnacja, która pozwoli unormować procesy odpowiedzialne za powstawanie niedoskonałości. Zapytaliśmy o nią Paulinę Buczek-Przybyłę – technolog marki Barwa.

Na jakie składniki pielęgnacyjne warto zwrócić uwagę w produktach dla skóry trądzikowej?

Paulina Buczek-Przybyła: Pielęgnacja cery trądzikowej to nie lada wyzwanie. Kluczowymi składnikami w walce z trądzikiem są substancje o charakterze antybakteryjnym. Już od ponad 40 lat czerpiemy z dobroczynnych właściwości bioaktywnej siarki. Zastosowanie siarki jako substancji leczniczej na różne dolegliwości dermatologiczne sięga niepamiętnych czasów. Siarka jest wykorzystywana od starożytnych czasów Hipokratesa aż po dzisiaj, szczególnie do leczenia trądziku. 5 tysięcy lat temu, Egipcjanie stosowali ją w postaci maści aplikowanej na trądzik i egzemę, a starożytni Chińczycy 2200 lat temu wykorzystywali ją w medycynie tradycyjnej do pielęgnacji skóry. W serii Barwa Siarkowa zastosowaliśmy siarkę w celu łagodzenia objaw trądziku, redukcji podrażnień oraz zwalczając wszelkie drobnoustroje (bakterie, grzyby).

Czego powinniśmy unikać podczas pielęgnacji, gdy mamy problem z trądzikiem?

Paulina Buczek-Przybyła:  Odpowiednie oczyszczanie oraz nawilżanie brzmi banalnie, lecz podczas zmagania się z trądzikiem te podstawowe zabiegi mogą być wyzwaniem, ponieważ skóra lubi… płatać figle. Z jednej strony, ze względu na nadmierne wydzielanie sebum może zanadto się błyszczeć, z drugiej… mieć skłonność do nadmiernego przesuszania się i być podatna na podrażnienia. Podczas oczyszczania należy zwrócić uwagę na systematyczność oraz dobór produktów do indywidualnych potrzeb skóry. Produkty z alkoholem są tematem spornym w pielęgnacji cery trądzikowej. Stosowanie toniku z alkoholem zanadto przesusza skórę, jednak aplikowanie go punktowo w przypadku cery z widocznymi stanami zapalnymi, potrafi zdziałać cuda. Nie można zapominać o emulsji  – pomimo nadmiernego przetłuszczania się skóry – nakładanej dwa razy dziennie: rano po oczyszczeniu skóry łagodnym preparatem myjącym oraz wieczorem po intensywnym oczyszczeniu skóry z nadmiaru sebum, makijażu oraz wszelkich zanieczyszczeń środowiskowych. Nadmierne oczyszczanie i wyjaławianie skóry bez intensywnego nawilżania prowadzi do nasilenia objaw trądziku.

Jak w ostatnich latach zmieniły się formuły i działanie produktów do pielęgnacji skóry trądzikowej?

Paulina Buczek-Przybyła:  Pojawiło się mnóstwo innowacji, zarówno pod względem składników aktywnych, jak i form produktów. Większy nacisk kładzie się na łagodzenie stanów zapalnych i profilaktyczne nawilżanie skóry, aniżeli na bezpośrednią konfrontację ze zmianami bakteryjnymi. Aloes jest bardzo często stosowany do leczenia schorzeń skóry ze względu na swoje działanie emoliencyjne i łagodzące, wynikające z zawartości klejów roślinnych. Polisacharydowe kleje są higroskopowe – chłoną i zatrzymują wodę w określonych warunkach, co czyni je bardzo skutecznymi środkami nawilżającymi. Dodatkowo aloes wykazuje właściwości przeciwzapalne oraz regenerujące.

Które produkty z linii Barwa Siarkowa to absolutny must-have – podstawa pielęgnacji?

Paulina Buczek-Przybyła:  Rekordową sprzedaż odnotowuje siarkowe mydło w kostce. Produkt ten stosowany w celu niwelowania trądziku przynosi zadowalające efekty. Często spotykamy się z pozytywnymi opiniami, które są dowodem na wysoką efektywność tego produktu.  Mydło posiada wysokie zasadowe pH – około 8,5, które wzmaga właściwości myjące i odtłuszczające, potęguje również uczucie suchości. Dlatego należy pamiętać, by stosować tonik, który skutecznie  zredukuje uczucie napięcia oraz tzw. „ściągnięcia” skóry. Tonik obniża wartość pH do neutralnej dla naszej skóry – około 5,5. Dodatkowo, zawartość substancji czynnej w postaci siarki łagodzi zmiany trądzikowe, podrażnienia oraz widoczność porów. Wśród nowości dużym powodzeniem cieszy się również pianka do mycia twarzy z dodatkiem aloesu. Jest łagodną alternatywą dla mydła w kostce i doskonale sprawdza się w przypadku skóry wymagającej regeneracji oraz wygładzenia. Szampon oraz mydło w płynie z serii Barwa Siarkowa przynosi pożądane efekty podczas regularnego stosowaniu u osób, które dotknięte są trądzikiem na skórze głowy, plecach czy klatce piersiowej. Natomiast Krem Siarkowy nawilżający przynosi natychmiastową ulgę wrażliwej i suchej skórze z niedoskonałościami. Jego formuła została odpowiednio zbilansowana, aby nie obciążać, a pozostawiać subtelny film na skórze.

Coraz więcej mówi się, że problem trądziku to problem nie tylko nastolatków. Czy produkty Barwa Siarkowa sprawdzą się także u osób dorosłych?

Paulina Buczek-Przybyła:  Problem trądziku dotyczy ludzi na różnym etapie życia. Najczęściej pojawia się on w okresie dojrzewania, jednak może wystąpić również w dorosłości, kiedy gospodarka hormonalna zostaje zaburzona wskutek rozmaitych czynników: chorób, stresu, ciąży, menopauzy, a nawet przy drastycznej zmianie nawyków żywieniowych. Istnieje wiele przyczyn powstawania trądziku. Nasze produkty doskonale sprawdzają się na każdym
z etapów niechcianego trądziku.