Prezent na Dzień Dziecka – jak sprawić maluchowi radość i zachęcić go do nauki?

Każdy rodzic chce, aby jego pociecha była szczęśliwa, a na jej twarzy jak najczęściej gościł uśmiech. Nadchodzący Dzień Dziecka to idealny moment, aby sprawić swojemu maluchowi radość. To wspaniała okazja do wspólnego spędzenia czasu, zorganizowania wycieczki, pójścia do zoo czy na lody, a także obdarowania szkraba wyjątkowym prezentem. Warto wtedy pomyśleć o zabawce, która nie tylko ucieszy dziecko, ale również będzie miała walory edukacyjne i pozytywnie wpłynie na rozwój maluszka. Aby ułatwić to zadanie, przedstawiamy najlepsze pomysły dla maluchów w różnym wieku.

Zabawki sensoryczne dla najmłodszych

Rozwój zmysłów malucha to jedno z najważniejszych zadań dla rodzica. W pierwszych miesiącach życia zmysły dopiero się kształtują, dlatego też należy je odpowiednio stymulować. Rodziców wesprzeć w tym zadaniu mogą zabawki aktywizujące, stymulujące słuch poprzez różnorodne dźwięki czy wzrok dzięki kontrastującym kolorom.

Mata z pianinkiem Muzyczne zwierzątka,  która dostarcza dziecku wielu wrażeń zarówno wzrokowych, jak i słuchowych, to idealny prezent dla najmłodszych dzieci. Podświetlane pianinko oraz cztery muzyczne ustawienia sprawią, że maluch będzie mógł bawić się w rytm muzyki, a dzięki technologii „Poziomy nauki” rodzic może wybrać treści edukacyjne tak, aby dopasować je do wieku dziecka. Dodatkowo mata posiada kolorowe elementy o różnorodnych powierzchniach oraz mniejsze aktywizujące zabaweczki.

Innym przykładem są Miękkie klocki sensoryczne, które dzięki różnorodnym kolorom, powierzchniom oraz kontrastowym obrazkom pobudzą zmysły malucha, a także pozytywnie wpłyną na zręczność oraz wzrok dziecka. Klocki wprowadzają wczesne elementy nauki. Dzięki nim maluchy poznają kolory, kształty, liczby oraz zwierzątka. Poza tym świetnie sprawdzą się w podróży, gdyż są lekkie i nie zajmują wiele miejsca.

Zabawki edukacyjne

Połączenie nauki z zabawą daje najszybsze efekty na początkowych etapach życia dziecka. Właśnie dlatego starszym pociechom warto podarować zabawki, które zachęcą je do mówienia i śpiewania. Dzięki temu w przyjemny sposób dziecko pozna wiele nowych słów i będzie ćwiczyć swoją pamięć.

Doskonałym prezentem dla maluszka będzie Szczeniaczek Uczniaczek lub jego Siostrzyczka, z którymi dziecko nauczy się radosnych piosenek i wypowiedzi, a także pozna ponad sto pierwszych słów, w tym nazwy części ciała, kolory, kształty i nie tylko! Obie przytulanki mają wbudowaną technologię „Poziomy nauki”, aby móc „rosnąć” razem z dzieckiem i dostosować się do różnych etapów rozwoju. Zabawka oferuje całe mnóstwo piosenek, dźwięków oraz wypowiedzi na każdym z trzech poziomów zabawy. Poziom 1 – Odkrywanie, poziom 2 – Zachęcanie, poziom  3 – Naśladowanie. To wspaniały pierwszy przyjaciel, który ma szansę stać się ukochaną zabawką szkraba.

Dla dzieci, które lubią zabawę sorterami, warto z kolei wybrać Garnuszek na klocuszek, który zajmie malucha na długie, wypełnione edukacyjną zabawą godziny. Poza tym zabawka rozwija zdolność myślenia, uczy liczb i rozpoznawania kształtów. Dziecko wybiera, a następnie wkłada
do odpowiednich otworów klocki, a Garnuszek  w nagrodę śmieje się i mówi, jaki mają kształt i jakie znajdują się na nich cyfry!

Stymulacja do ruchu

Kiedy dziecko zaczyna raczkować, a następnie stawiać pierwsze kroki i coraz lepiej koordynuje ruchy swojego ciała, warto wówczas postawić na stymulację ruchową. Zabawki, które pomogą maluchowi poczuć się bezpiecznie podczas stawiania pierwszych kroków oraz zachęcą go do zabawy, na pewno będą pomocne w tym okresie. Taką zabawką, a jednocześnie doskonałym prezentem na Dzień Dziecka będzie Edukacyjny Lisek „Raczkuj ze mną”. Wystarczy obrócić przednie kółko, by obserwować, jak lisek obraca się lub jedzie do przodu (nawet po dywanie!), zachęcając maluszka do raczkowania i podążania za nim. Dzięki temu szkrab będzie miał wesołego towarzysza podczas swoich pierwszych „małych-wielkich” wypraw.

Maluszkowi można również zapewnić mnóstwo doskonałej zabawy (i nauki) z Edukacyjną ciężarówką sorterem. Ten zabawkowy pojazd i sorter w jednym umili czas dziecku, wzbogacając jego zabawę o dopasowywanie kształtów przy akompaniamencie ponad 50 dźwiękowych aktywacji: edukacyjnych piosenek, wypowiedzi i efektów dźwiękowych. Co ważne, maluch może zacząć od sortowania kształtów na siedząco, ale również bawić się w popychanie pojazdu podczas raczkowania. A gdy już osiągnie umiejętność chodzenia, może ciągnąć pojazd za sobą. Dzięki temu maluch na każdym etapie ćwiczy umiejętności związane z równowagą i koordynacją!

Chcąc zachęcić dziecko do tańca i śpiewania, jako prezent można wybrać sympatycznego BeBo – Tańcz i śpiewaj ze mną, który zaprasza do aktywnej zabawy. Aby ją rozpocząć, wystarczy nacisnąć  jego brzuszek lub przyciski na stópkach i tym samym uruchomić nowoczesną muzykę, ciekawe rytmy oraz zabawne piosenki edukacyjne. Dzięki temu szkrab będzie mógł tańczyć oraz śpiewać wraz z zabawką i rozwijać koordynację ruchową i zdolności muzyczne.

Mądra elektronika dla malucha

Każde dziecko chciałoby używać tych samych sprzętów co dorośli, jednak nie zawsze można mu na to pozwolić. Aby dziecko poczuło się bardziej „dorosłe”, warto wybrać dla niego zabawkę, która będzie wyglądać podobnie do urządzeń posiadanych przez rodzica czy starsze rodzeństwo, a dodatkowo będzie miała wiele ciekawych funkcji edukacyjnych. Taką zabawką może być Tablet malucha, który wygląda bardzo realistycznie, a co więcej uczy alfabetu, nazw przedmiotów i piosenek. Dzięki trzem poziomom nauki dostosuje się również do wieku i preferencji dziecka. Zabawka świetnie sprawdzi się podczas podróży – nie dość, że zachęci malucha do zabawy, to również nie zajmie dużo miejsca.

Innym przykładem jest Wesoły padzik malucha, który sprawi, że szkrab będzie mógł „przejąć kontrolę nad nauką” i rozwijać swoje umiejętności. Mali gracze podczas zabawy nauczą się cyfr, kształtów, kolorów i nie tylko. Dodatkowo maluch będzie ćwiczył  zręczność, a także pobudzi swoją kreatywność i wyobraźnię.