Dr Rafał Kuźlik o kobiecych problemach intymnych, które z powodzeniem można wyleczyć

Dr n. med. Rafał Kuźlik – specjalista ginekologii i położnictwa oraz ginekologii estetycznej z ponad dwudziestoletnim doświadczeniem zawodowym. Ordynator oddziału ginekologii i położnictwa Szpitala EMC Św. Anny w Piasecznie, dyrektor medyczny w klinice Saska Med, której jest współzałożycielem.

Dzisiaj ciąża jest stanem, do którego kobiety skrupulatnie się przygotowują. Często planują ją z dużym wyprzedzeniem, wykonują odpowiednie badania i dbają o odpowiednią dietę i suplementację. Na co powinny szczególnie zwrócić uwagę panie, które chcą mieć dziecko?

Przygotowanie do ciąży należy podzielić na przygotowanie ogólnego stanu zdrowia, na który się składa odpowiednia dieta. Ważne, by przyszła mama nie była niedożywiona i miała odpowiednią ilość witamin. Zaleca się przyjmowanie przede wszystkim kwasu foliowego, a także witaminy D3. Warto zbadać tarczycę oraz stan siatkówki oka (w przypadku istnienia wady wzroku). Jeżeli u pacjentki występują nieregularne miesiączki, bóle brzucha, zasłabnięcia, czy kołatania serca, należy wcześniej zbadać ich przyczynę, żeby ewentualnie najpierw się wyleczyć. Drugim aspektem jest przygotowanie fizyczne. Zarówno przed ciążą, jak i po ciąży trzeba ćwiczyć mięśnie dna miednicy, wykonując tzw. ćwiczenia Kegla, które błędnie nazywane są ćwiczeniami mięśni Kegla, a takie nie istnieją- ćwiczymy mięśnie dna miednicy. Kobieta, która ma odpowiednio przygotowane krocze, zazwyczaj ma dużo lżejszy poród. Pacjentka, która nie robi nic w tej kwestii jest bardziej narażona na ryzyko, że po porodzie wystąpi u niej problem nietrzymania moczu lub obniżenie ścian pochwy niż kobieta, która właściwie zadbała o siebie i swoje narządy.

Wielu ginekologów wręcz zaleca swoim pacjentkom uprawianie seksu w czasie ciąży. Jakie jest Pana zdanie w tej kwestii?

Jeżeli ciąża nie jest zagrożona, nie występują krwawienia, a szyjka macicy gwałtownie się nie skraca, to nie ma żadnych przeciwwskazań. Niektóre z kobiet twierdzą, że właśnie podczas ciąży odczuwały największą przyjemność z seksu. Tak naprawdę każdy przypadek jest inny. Są kobiety i mężczyźni, którzy w czasie ciąży unikają zbliżeń, bo uważają, że zrobią krzywdę dziecku. Ciąża sama w sobie nie jest przeciwwskazaniem do współżycia, ale chęć musi wynikać z chęci obojga partnerów.

Kiedy należy zaprzestać zbliżeń płciowych?

Można współżyć nawet do dziewiątego miesiąca, pod warunkiem, że wszystko przebiega w porządku. W przypadku prawidłowo przebiegającej i prawie donoszonej ciąży, seks nawet jest zalecany tuż przed samym porodem, ponieważ pomaga przygotować szyjkę macicy. Ale jak szyjka jest krótka w czasie ciąży, lepiej nie ryzykować. Podczas wizyt u ginekologa, należy kontrolować, czy szyjka macicy ma odpowiednią długość i twardość. Jeżeli jest zbyt krótka, nie warto ryzykować przedwczesnego porodu.

Jaką długość szyjki macicy należy traktować jako stan ostrzegawczy?

Uważa się, że poniżej 20 milimetrów, czyli poniżej dwóch centymetrów w okresie przed 25 tygodniem ciąży uważane jest już za patologię i wtedy pacjentką należy się odpowiednio zająć, aby nie doszło do przedwczesnego porodu.

Większości kobiet z wadą wzroku zaleca się poród przez cesarskie cięcie. Czy to rzeczywiście jest konieczność?

Wszystko zależy od tego, jaką dokładnie wadę posiada dana pacjentka. Wiele kobiet cierpiących na krótkowzroczność rodzi metodą naturalną i nie ma z tego powodu powikłań. Stan pacjentki z wadą wzroku ocenia okulista. On na podstawie badań siatkówki stwierdza, czy poród siłami natury stanowi zagrożenie dla jej oczu. Odklejenie się siatkówki na skutek wysiłku prowadzi do całkowitej utraty wzroku. Tego typu problemy mają najczęściej kobiety z dużą krótkowzrocznością. W takich przypadkach zaleca się cesarskie cięcie, mimo że nie wszystkim kobietom to rozwiązanie się podoba.

Jak można zaradzić temu problemowi?

Jeżeli siatkówka zaczyna się odklejać brzeżnie, to należy ją naprawić za pomocą lasera. Zabieg można wykonać nawet podczas ciąży, ale jeżeli dojdzie do całkowitego odklejenia, nie ma już ratunku dla oczu, dlatego, jeśli występują problemy ze wzrokiem, ważne jest, by być również pod opieką okulisty.

Inną grupą kobiet są panie, które chcą mieć cesarkę na życzenie, bo obawiają się bólu a także uszkodzeń krocza.

Jako lekarz jestem zwolennikiem porodów siłami natury, ale żyjemy w wolnym kraju, więc jeśli pacjentka, mimo braku przeciwwskazań do naturalnego porodu upiera się przy cesarskim cięciu, to należy zapewnić jej komfort psychiczny i fizyczny, by mogła spokojnie urodzić taką metodą, jaką sama uważa za słuszną. Uważam jednak, że należy najpierw przeprowadzić rozmowę z ginekologiem na temat plusów i minusów obu rozwiązań, a potem pozwolić dokonać decyzji. Powikłania mogą wystąpić, zarówno przy porodzie siłami natury, jak i przy cięciu cesarskim.

Jakie niekorzystne następstwa mogą wystąpić w wyniku porodu naturalnego?

Może dojść, np. do uszkodzenia kanału rodnego. Szczególnie po kilku porodach naturalnych pochwa nie jest taka sama jak przed pierwszą ciążą. Kobiety często odczuwają dyskomfort w trakcie współżycia. Są panie, które boją się tego ryzyka i świadomie wybierając cesarskie ciecie wolą mieć bliznę na brzuchu.

Z jakimi problemami najczęściej zgłaszają się pacjentki do Saska Med?

Najczęściej przychodzą panie, które chcą, by w naszej klinice prowadzono ich ciąże. Jeśli w czasie badań wychodzi coś niepokojącego, staramy się zapewnić im opiekę i konsultacje z innymi współpracującymi z nami specjalistami. Ponadto w Saska Med zajmujemy się całym wachlarzem problemów ginekologicznych, a także onkologicznych i medycyną estetyczną, ginekologią plastyczną i nie tylko. Wykonujemy diagnostykę i rutynowe badania cytologiczne i histopatologiczne.

Jak pomóc kobietom, które nie są zadowolone z wyglądu swoich narządów rodnych lub cierpiąz powodu nietrzymania moczu po jednym lub kilku porodach?

Już sama ciąża stwarza ryzyko nietrzymania moczu. Można je mieć nawet po cesarskim cięciu. Z nietrzymaniem moczu oraz sprawami wyglądu pochwy można sobie radzić za pomocą metod operacyjnych i nieoperacyjnych. Z operacyjnych zabiegów najczęściej wykonuje się waginoplastykę, czyli chirurgiczne zwężenie pochwy i zamknięcie naciętego lub obniżonego, czy rozszerzonego krocza. Zabiegi te zazwyczaj są w stanie przywrócić kształt i funkcjonalność sprzed porodu. Z metod bez użycia skalpela wyróżnia się, m.in. wypełnianie kwasem hialuronowym okolic przedsionka pochwy, bardzo popularną w Polsce i Europie laseroterapię, poprzez ultradźwiękowe obkurczanie, skończywszy na radiofrekwencji za pomocą urządzeń THERMIva, którym dysponuje Saska Med.

ThermiRFNa czym polegają zabiegi urządzeniem THERMIva?

Tkankę, która uległa wcześniej zniekształceniu podgrzewa się za pomocą fal radiowych, nawet do 47 stopni. Powoduje to odbudowę włókien kolagenowych, ich ponowne skręcenie, czyli obkurczenie. To samo można zrobić laserem, jednak THERMIva dodatkowo stymuluje rozwój włókien elastynowych. Ponadto to urządzenie powoduje angiogenezę, czyli tworzenie się nowych naczyń. Dzięki temu śluzówka pochwy staje się bardziej ukrwiona, szczególnie u kobiet po menopauzie. U nieco młodszych pań, które niedawno rodziły można podnieść cewkę moczową, żeby zredukować objawy nietrzymania moczu. Dodatkowym plusem zabiegów maszyną THERMIva jest fakt, że punkty erogenne stają się jeszcze bardziej wrażliwe i kobiety raportują nam podczas wizyt kontrolnych, że po zabiegu mają większe orgazmy i lepsze odczucia seksualne.

Ile takich zabiegów trzeba wykonać, żeby zauważyć poprawę?

Wykonuje się trzy zabiegi z miesięcznymi odstępami czasu. Odstęp pomiędzy zabiegami nie powinien jednak przekraczać sześciu tygodni. Potem raz w roku, co 8-12 miesięcy powinno się powtarzać jeden zabieg przypominający, żeby wzmacniać strukturę tkanek. Warto zauważyć, że w ogóle ich nie uszkadzają i nie są bolesne. Po zabiegu THEREMIva efekt jest niemal natychmiastowy, a tuż po nim nawet zaleca się szybkie współżycie.

Kiedy nie należy wykonywać waginoplastyki?

Nie powinno się robić zabiegów operacyjnych, jeśli pacjentka planuje jeszcze kolejną ciążę. To samo dotyczy powiększania i poprawiania biustu. Wszystko ma sens pod warunkiem, że procesy ciążowe zostały zakończone na dobre, a narządy, które uległy deformacji nie będą używane do spraw, wskutek których zostały zniekształcone.

A co z kobietami po zabiegach, których kolejne ciąże nie są efektem zamierzonym?

Jeśli kobieta po waginoplastyce zachodzi w ciążę, powinno być u niej rozważane cesarskie cięcie, gdyż istnieje ryzyko, że blizna powstała po zabiegu, może w nieodpowiedni sposób pęknąć i spowodować poważne uszkodzenia.

Jakie jeszcze zabiegi z dziedziny ginekologii plastycznej cieszą się dużym powodzeniem?

Największym powodzeniem cieszą się zabiegi obejmujące zmniejszenie warg sromowych mniejszych. Coraz częściej zgłaszają się pacjentki chcące poddać się operacji odtworzenia błony dziewiczej. Z ostatniego zabiegu korzystają szczególnie muzułmanki, które muszą po studiach wrócić do domu, a żyły jak Europejki, są też pacjentki po gwałcie, potrzebujące tego, ze względów psychicznych, żeby zamknąć tamten rozdział czasu.

Rozmawiała Martyna Rokita

SaskaMed dr Rafał Kuźlik SaskaMed dr Rafał Kuźlik

Fot. Materiały prasowe