Fronty kuchenne IKEA z przetworzonych butelek PET

Od lutego w sklepach IKEA można kupić fronty kuchenne KUNGSBACKA. To pierwsze fronty w ofercie IKEA w 100% wykonane z materiałów pochodzących z recyklingu – drewna i plastiku.

Każdego roku, na całym świecie, wykorzystywane są miliardy plastikowych butelek. Niektóre zostają przetworzone i użyte jako materiał na nowy produkt, jednak zdecydowana większość z nich to niewykorzystane odpady. IKEA, wykorzystując do produkcji materiały z recyklingu, przyczynia się do poprawy sytuacji środowiska.

Matowe fronty KUNGSBACKA w kolorze antracytowym to odpowiedź IKEA na konieczność ochrony zasobów naturalnych i próba ponownego wykorzystania odzyskanych materiałów. Wykonane zostały z drewna poddanego recyklingowi, zabezpieczonego plastikową folią wyprodukowaną z butelek PET z recyklingu. Projekt rozwijał się przez dwa lata – od koncepcji do pierwszej produkcji. Wraz z włoskim dostawcą IKEA poszukiwała odpowiedniego materiału do wykonania frontów kuchennych. Przeprowadzone badania pozwoliły na opracowanie i wyprodukowanie całkowicie nowego materiału na rynku – folii wykonanej ze zużytych butelek PET, zebranych w japońskich miastach.

– Znalezienie sposobu na przekształcenie w folię używanych butelek PET nie było łatwe. Największym wyzwaniem było stworzenie takiego rodzaju folii, który spełni te same wymagania, co folia wykonana z materiału pierwotnego. Była to naprawdę ciężka praca, ponieważ nie chcieliśmy rezygnować ani z wysokiej jakości otrzymanego produktu, ani dobrej ceny – mówi Marco Bergamo, kierownik ds. rozwoju u włoskiego dostawcy IKEA.ikea fronty kuchenne 2

Do wyprodukowania folii i pokrycia nią frontu kuchennego KUNGSBACKA o wymiarach 40×80 cm potrzebnych jest 25 półlitrowych butelek PET. Dzięki nowej propozycji od IKEA pochodzące z recyklingu folia i drewno zyskują nowe, dłuższe życie. Tak, jak wszystkie fronty kuchenne IKEA, fronty KUNGSBACKA posiadają 25 lat gwarancji.

„Musimy stawać się coraz lepsi dbając o naszą planetę i wykorzystywać jej zasoby
w mądry sposób. Naszym celem jest zwiększenie udziału surowców wtórnych
w produktach IKEA. Szukamy nowych sposobów na ponowne wykorzystanie materiałów, takich jak papier, włókna, pianki i plastik. Dążymy do tego, aby dać im nowe życie
w nowym produkcie” – mówi Katarzyna Dulko-Gaszyna, Kierownik ds. zrównoważonego rozwoju, IKEA Retail w Polsce.

 

Fronty kuchenne KUNGSBACKA dostępne są od lutego br. w sklepach IKEA w całej Polsce.