Małgorzata Ohme wyjaśniła, po co człowiekowi autonomia?

Po co dorosłemu autonomia? To wiemy wszyscy, nikt nie lubi ograniczeń. Ale czy najmłodszym również nie potrzebna jest odrobina wolności? Czy zadajemy sobie trud, by w ogóle się nad tym zastanowić?

O tym jak ważna jest autonomia w wychowaniu naszych dzieci rozmawialiśmy na spotkaniu zorganizowanym przez markę Danonki oraz portal Ohme.pl  w kawiarni Kółko i Krzyżyk na warszawskim Żoliborzu.

Spotkanie rozpoczęło projekcją spotu nowej kampanii Danonków zatytułowanej “Powiedz tak”. Co jest jej ideą? Uświadomienie rodzicom i wychowawcom jak ważne dla rozwoju dziecka jest nasze przyzwolenie na samodzielne działania.

Bo przecież maluchy od samego początku są ciekawe świata i chcą odkrywać go po swojemu. My natomiast, czując się odpowiedzialni za ich bezpieczeństwo zbyt często stosujemy zakazy i nakazy ograniczające możliwości poznawcze i wiarę dziecka we własne siły.

Powiedz „tak” i obserwuj jak dzięki przyzwoleniu na samodzielność twoje dziecko wyrasta na osobę otwartą, odważną i mądrą  – mówi zatem danonkowa kampania.

Następnie wysłuchaliśmy wykładu Małgorzaty Ohme, zatytułowanego ”Po co człowiekowi autonomia?”.  Poruszył on wiele innych kwestii związanych z pojęciem wolności w naszym życiu. Uświadomił nam, jak duży wpływ na całe naszą dorosłą egzystencję, ma fakt, czy uczono nas samodzielności.

Wychowanie pełne zakazów skutkuje przecież podważaniem własnych sukcesów w dorosłym życiu! Pora zatem na zmiany. Mądrze wykorzystana lista przyzwoleń autorstwa Małgorzaty Ohme pozwoli nam nauczyć dzieci brania odpowiedzialności i przewidywania konsekwencji samodzielnych wyborów i działań.

 1. POZWALAJ ZAMIAST ZABRANIAĆ. ZAMIEŃ NIE NA TAK!
 2. ZACHĘCAJ DZIECKO DO SAMODZIELNOŚCI POPRZEZ POCHWAŁY!
 3. „A TY CO O TYM MYŚLISZ?” STARAJ SIĘ ZACHĘCAĆ DZIECKO DO SAMODZIELNYCH DECYZJI.
 4. „CO Z TEGO, ŻE ANIA LEPIEJ RYSUJE A KRZYŚ ŁADNIEJ ŚPIEWA?” NIE PORÓWNUJ Z INNYMI.
 5. „JESTEŚ NIEGRZECZNY”? NIE NADAWAJ ETYKIET!
 6. „SPRÓBUJ ZANIM POWIESZ NIE”. ZACHĘCAJ DZIECKO DO NOWYCH RZECZY.
 7. CHWAL DZIECKO ZA WYSIŁEK, A NIE TYLKO ZA EFEKTY
 8. PAMIĘTAJ, ŻE UCZYMY SIĘ NA BŁĘDACH. POZWALAJ NA POTKNIĘCIA
 9. STARAJ SIĘ WYTŁUMACZYĆ ZAMIAST ZAKAZYWAĆ.
 10. „KTÓRY WYBIERASZ: ZIELONY CZY FIOLETOWY?” POZWÓL DZIECKU ZDECYDOWAĆ!
 11. UCZ BEZPIECZEŃSTWA, ALE NIE OGRANICZAJ.

Wykład wzbudził gromkie brawa i wiele refleksji dotyczących naszych własnych doświadczeń z dzieciństwa. Podczas dyskusji przyznawaliśmy, jak często zapominamy o tym, że kształtowanie samodzielności od małego wpływa bezpośrednio na nasze dorosłe życie, na to jakie relacje budujemy z innymi ludźmi i czy się od nich uzależniamy. Próbowaliśmy wspólnie znaleźć odpowiedz na pytanie: „Jak żyć z innymi pozostając sobą?”.

Pyszne przekąski, wspaniałe towarzystwo i temat bliski naszym sercom okazały się przepisem na bardzo udane spotkanie. Dodatkowym, miłym elementem wprowadzającym rodzinną, przyjazną atmosferę była obecność najmłodszych, którzy na czas wykładu i dyskusji zyskały pełna autonomię i swobodnie eksplorowały kolorowe wnętrza kawiarni.

ohme 2

Fot. WBF Agencja Fotograficzna – materiały prasowe