Jak często malujemy ściany w naszych mieszkaniach?

Malowanie Dulux (2)

Polskich mieszkań portret własny – czyli dlaczego warto dokonywać nawet niewielkich zmian w naszych mieszkaniach. Raport z badań przeprowadzonych przez IPSOS na zlecenie marki Dulux. 

Choć najbardziej doskwiera nam, Polakom wygląd ścian, nasze mieszkania odnawiamy średnio co 5 lat. Malujemy rzadko, a szkoda! Ponieważ wyniki badania przeprowadzonego przez IPSOS dowodzą, że zmiana wyglądu naszych mieszkań ma ogromny wpływ na inne obszary naszego życia. Po odnowieniumieszkaniaczęściej zapraszamy rodzinę, znajomych, czujemy się bardziej szczęśliwi w naszych domach i więcej czasu spędzamy z bliskimi. Nie tylko mieszkanie, ale nasze życie nabiera kolorów!

Badania przeprowadzone przez IPSOS na zlecenie marki Dulux wskazują, że choć zdecydowana większość Polaków deklaruje brak niezadowolenia ze swoich mieszkań (84%), są jednak miejsca w naszych domach, które powodują dyskomfort i niekiedy prowadzą do niechęci do zapraszania gości. Najczęściej wymienianymi pomieszczeniami, z których Polacy są najmniej dumni są:łazienka (17%), kuchnia (15%) i pokoje dzienne lub gościnne (12%). Co drugi odnawia wnętrza swojego domu raz na 3-5 lat, niemal, co piąty maluje co 6-8 lat, a co dziesiąty – rzadziej niż co 9 lat! Blisko połowa Polaków wydaje na odnowienie wnętrza mniej niż 1000 zł (48% badanych)! To aż dwukrotnie mniej niż uznawane za niskie średnie wydatki Polaka na kulturę. [1] Żyjąc w mieszkaniach odnawianych rzadziej, niż co kilka lat, najbardziej doskwiera nam wygląd ścian naszych wnętrz – niemal 40% badanych wskazuje zły stan ścian i sufitów, popękane ściany, stare tapety, wyblakłą lub źle dobraną kolorystykę. Jednocześnie aż 64% Polaków wybieramalowanie, jakoczynność, dzięki której można najłatwiej i najszybciejosiągnąć widoczną zmianę we wnętrzu. Zdecydowana większość Polaków maluje samemu, z rodziną lub znajomymi. Co trzeci  Polakzatrudnia do tego fachowca. Do malowania wnętrz wybieramy jasne kolory –odcienie kremowe, biel, beże (40%) lub pastele (43%), co dziewiąty Polak wybiera intensywne kolory.

DUL_tag_ver_uk_cmyk

Badania marki Dulux wskazują nabardzo ciekawą zależność – choćPolacy malują wnętrza stosunkowo rzadko, jednocześnie przyznają, że odświeżenie mieszkania wpływa na zadowolenie (44%), dumę (18%) i szczęście Polaków (14%). Co dziesiąty Polak czuje się wtedy lepiej niż po zakupieniu sobie nowego ubrania czy butów. Tą pozytywną energią zmiany chętnie się dzielimy – aż 64% badanych chce pokazać rezultaty zmiany innym osobom, co piąty Polak zaprasza do siebie rodzinę, znajomych. Zmiana wyglądu mieszkania wpływa również na pozostałe obszary życia Polaków – co piąty Polak czuje się lepiej w swoim mieszkaniu, co dziesiąty Polak spędza więcej czasu z bliskimi i częściej zaprasza znajomych. Wielu badanych wskazuje, że odczuli także chęć zrobienia generalnych porządków w domu, a nawet czasem dokonali zmiany w swoim wyglądzie. Dlaczego więc odnawiamy wnętrza tak rzadko zamiast częściej cieszyć się pozytywnymi skutkami zmian? Wiosna jest najlepszym okresem, by odnaleźć w sobie motywację i poczuć, jak życie nabiera kolorów.

Dulux_malowanie Rodzinnie Dulux

Według GUS przeciętny Polak w roku wydaje 428 zł na TV, kino, książki i muzykę. Kwota ta pomnożona przez średnią częstotliwość odnawiania wnętrz przez Polaków (5 lat) prowadzi nas do wniosku, że Polacy na poprawę wyglądu swoich wnętrz wydają nawet dwukrotnie mniej.