Menopauza a relacje z bliskimi

Okres menopauzy to czas, w którym kobieta przechodzi zmiany mające wpływ na jej zdrowie fizyczne oraz psychiczne. Występujące dolegliwości mogą spowodować pogorszenie stanu organizmu i psychiki, co w konsekwencji może wiązać się z negatywnym oddziaływaniem na różne obszary życia, np. relacji z bliskimi. Jak sobie z tym poradzić?

Menopauza to nie choroba

Przekwitanie jest naturalnym procesem organizmu związanym z dojrzewaniem kobiety. Ciało zmienia się pod wpływem hormonów, wchodząc w okres końca płodności. Menopauza najczęściej występuje około 50. roku życia, aczkolwiek nie jest to reguła. Niektóre jej objawy mogą pojawić się wcześniej lub cały proces może być przyśpieszony i przybrać formę wczesnej menopauzy (występującej np. około 40-45 roku życia). Zmiany związane z klimakterium, które zachodzą w organizmie kobiety, są naturalnym stanem, który wiąże się z wejściem w kolejny z etapów życia i rozwoju.

Objawy przekwitania i ich konsekwencje

Do najczęściej występujących objawów menopauzy należą uderzenia gorąca, intensywne pocenie się, nienaturalny przyrost wagi, często występujące uczucie zmęczenia, zmiany skórne, wypadanie włosów czy wahania hormonalne. Co więcej, to również rozdrażnienie, wahania nastrojów czy zaburzenia snu. Negatywne konsekwencje klimakterium mogą przełożyć się na nastrój i wpływać na zachowanie, osobowość oraz sposób bycia kobiety. W zależności od czasu trwania i nasilenia poszczególnych objawów sytuacja ta może mieć wpływ na najbliższych, którzy współodczuwają jej skutki. Ważne jest uświadomienie sobie pozytywnych i negatywnych efektów wynikających z zachodzenia tych zmian i właściwe dostosowanie się do nich.

Nie jesteś sama

Jeśli złe samopoczucie i pogorszony stan jakości zdrowia wpływa na obszar relacji z rodziną i przyjaciółmi, to warto jest postawić na szczery dialog i otwartą komunikację z najbliższymi. Dzięki temu można wyjaśniać im na bieżąco swoje odczucia i stan, w którym się aktualnie znajdujemy, by mogli go lepiej zrozumieć i udzielić odpowiedniego wsparcia. Pomoc i wyrozumiałość bliskich to ważne aspekty, dzięki którym kobieta nie pozostaje z tą sytuacją sama i nie jest wyalienowana.

Postaw na zdrową dietę i pasje

Przez ten trudny okres w życiu pomogą przejść dobre nawyki i przyzwyczajenia. Do kluczowych zalicza się dbanie o dobrze zbilansowaną dietę oraz regularna aktywność fizyczna. W diecie nie powinno zabraknąć warzyw, owoców oraz złożonych węglowodanów. Ćwiczenia pomogą zadbać o optymalną kondycję organizmu – zarówno fizyczną, jak i psychiczną (np. poprawiając ogólny stan zdrowia czy redukując nadmierne napięcie lub stres organizmu). W razie wątpliwości, warto skonsultować się z profesjonalnym dietetykiem, który dobierze posiłki odpowiednie dla nas.

Zadbaj o siebie

W okresie przekwitania należy w szczególności zadbać o siebie. Konsultacje medyczne, odpowiednio zbilansowana dieta, regularna aktywność fizyczna i posiadanie angażującego hobby to tylko niektóre z elementów, dzięki którym można zadbać o swoja kondycję psychiczną i fizyczną. W łagodzeniu skutków klimakterium pomaga również Femiflamax. Ten suplement diety w powlekanych tabletkach wspomaga łagodzenie negatywnych objawów przekwitania (np. wahań nastrojów, zaburzeń snu, nadmiernego pocenia się) oraz wspiera organizm w tym przełomowym okresie. W jego składzie znajdują się m.in. izoflawonoidy z czerwonej koniczyny, ekstrakt z czarnego pieprzu, a także magnez, witamina B6 oraz kwas foliowy. Kompozycja ta została przygotowana z myślą o wspieraniu prawidłowych funkcji układu nerwowego, regulacji stanów napięcia i organizmu jako całości – który przechodzi naturalny proces menopauzy. W produkcie tym zastosowano nowoczesną technologię mikronizacji, dzięki której lepiej rozpuszcza się, wchłania i rozprowadza po organizmie. Wystarczy już jedna tabletka dziennie, by wspomóc swoje ciało Flemiflamaxem.

Czuj się dobrze bez względu na swój wiek

Menopauza to kolejny etap w życiu kobiety. Okres ten wiąże się ze zmianami, które mogą mieć zarówno pozytywny, jak i negatywny wpływ na jakość życia. Zrozumienie tego, co dzieje się z organizmem pozwala na odpowiednie podejście do sytuacji i lepsze poradzenie sobie z okresem przekwitania. Warto pamiętać, że według wielu kobiet życie zaczyna się dopiero po pięćdziesiątce i dobrze jest nie przejmować się menopauzą i korzystać z uroków tego pięknego czasu.

http://www.salusnatura.pl/