Dr Katarzyna Skonieczna o zabiegach laserowej korekcji wzroku

Dr n. med. Katarzyna Skonieczna jest specjalistą w dziedzinie okulistyki z wieloletnim doświadczeniem klinicznym zdobytym w Klinice Okulistyki CMKP w Warszawie. Specjalizuje się w mikrochirurgii przedniego odcinka gałki ocznej, która obejmuje korekcję wad wzroku, chirurgię zaćmy oraz laseroterapię gałki ocznej. W warszawskiej Klinice Okulistycznej Optegra zajmuje się korekcją wad wzroku. Wykonuje zabiegi LENTIVU, CLEARVU, FemtoLASIK, EBK oraz LASEK u pacjentów z krótkowzrocznością, nadwzrocznością, astygmatyzmem, starczowzrocznością oraz wadami mieszanymi.

Czy zgadza się Pani z teorią, że przez nieustanne korzystanie z urządzeń elektronicznych i długie godziny spędzane przed ekranem komputera, coraz więcej osób cierpi na problemy ze wzrokiem, a w szczególności na krótkowzroczność?

Ten rodzaj wady wzroku zaczyna być problemem wręcz cywilizacyjnym. Coraz więcej ludzi cierpi na krótkowzroczność. Jest wiele teorii na jej rozpowszechnianie się u coraz młodszych osób. Nie bez znaczenia jest fakt, że spędzamy mnóstwo czasu przy komputerach czy smartfonach. Często nasz wzrok jest w nieodpowiedniej odległości od ekranu. Krótkowzroczność dotyka już nawet dzieci, które jeszcze dobrze nie mówią, a już oglądają bajki na tabletach.

Nie każdy lubi chodzić w okularach, a używanie soczewek i przestrzeganie higieny oka to dla wielu ludzi również problem, dla jednych wynikający z lenistwa, dla innych z niewiedzy. Czego absolutnie nie wolno robić mając założone szkła kontaktowe?

Większość osób noszących soczewki przestrzega higieny, jednak zdarzają się pacjenci, którzy niewłaściwym postępowaniem doprowadzili, m.in. do zapalenia rogówki. Dla przykładu – jeden z pacjentów przyznał mi się, że podczas ćwiczeń w wojsku często brudzą mu się soczewki, więc przemywa je wtedy wodą mineralną. Nie powinno się w soczewkach spać, wchodzić do sauny ani do wody (basen, jezioro, morze). Nie należy się kąpać mając założone szkła, a jeśli już to się komuś zdarzy, powinno się po wyjściu natychmiast wyrzucić takie soczewki, ponieważ w wodzie znajduje się mnóstwo bakterii, które potrafią dostać się pomiędzy soczewkę a oko. Kiedy się tam rozwiną, mogą powodować wyjątkowo trudne do wyleczenia zapalenia rogówek. W skrajnych przypadkach jedynym ratunkiem bywa przeszczep rogówki.

Czy najlepszym sposobem na zdrowe oczy i odzyskanie ostrości widzenia jest laserowa korekcja wzroku?

Zdecydowanie tak. W tej dziedzinie okulistyki technologia i technika wykonywania zabiegów poszła na tyle do przodu, że od razu po zabiegu pacjent wszystko widzi i jest w stanie sam się poruszać. W klinice Optegra, w której mam przyjemność pracować, dysponujemy sprzętem na najwyższym poziomie. Nasze lasery działają tak, aby zminimalizować czas potrzebny na rehabilitację wzrokową i zminimalizować ograniczenia uniemożliwiające normalne funkcjonowanie i powrót do pracy. W dzisiejszych czasach ludzi nie stać na to, żeby po zabiegu dochodzić do siebie przez kilka miesięcy. Większość ludzi musi normalnie funkcjonować już następnego dnia, bo wielu obowiązków nikt za nich nie wykona. Niektórzy nie wyobrażają sobie też kilku miesięcy bez uprawiania sportu. Są kobiety, które nie wyobrażają sobie, żeby miały nie wychodzić na ulicę bez makijażu oczu nawet przez kilka dni. Na szczęście, dzięki chirurgii refrakcyjnej dziś są na to nowoczesne rozwiązania, a po takich zabiegu jak Lentivu, czy FemtoLasik pacjent jest w stanie normalnie funkcjonować już następnego dnia, włącznie z prowadzeniem samochodu.

Na czym dokładnie polega metoda Lentivu i jaki rodzaj lasera jest do niego wykorzystywany?

Lentivu to innowacyjna precyzyjna metoda mikrosoczewkowej korekcji wzroku. Preferowana jest dla osób z krótkowzrocznością i astygmatyzmem. Jej główną zaletą jest minimalna inwazyjność, która zapewnia duże bezpieczeństwo. Przywraca ostrość widzenia w około 20 sekund, a  już następnego dnia można wrócić do zwykłych, codziennych aktywności, w tym także uprawiania niektórych sportów. Podczas zabiegu z przezroczystej, zewnętrznej części oka, czyli rogówki, przy użyciu lasera najnowszej generacji Visumax zostaje wyodrębniony jej mikroskopijny fragment o soczewkowatym kształcie. Całkowicie bezbolesne wydobycie tej mikrosoczewki – „lenticuli” (stąd nazwa Lentivu) przez kilkumilimetrową kieszonkę zmienia parametry optyczne oka, co prowadzi do trwałej korekcji wady wzroku. Okres rekonwalescencji jest najkrótszy ze wszystkich zbiegów korekcji wzroku.

W jakich przypadkach stosuje się FemtoLasik?

FemtoLasik jest kolejną świetną metodą operacyjną, która jest szeroko stosowana w chirurgii refrakcyjnej. Możemy nią korygować wadę od +6 dioptrii do – 12 dioptrii i astygmatyzm do 6 dioptrii. Tu obecnie wykorzystujemy najnowszy laser Laser MEL 90 do zmiany kształtu rogówki po podniesieniu jej płatka.

W Optegrze koryguje się również starczowzroczność. Proszę przybliżyć ten proces.

W taki sposób dobieramy proces ablacji laserowej, żeby umożliwić pacjentowi dobre widzenie, zarówno z daleka, jak i z bliska. Nosi to nazwę Clearvu (Presbyond Laser Blended Vision). Ta metoda dedykowana jest głównie pacjentom, którzy z racji wieku mają już problemy z czytaniem. Nie ma też przeciwskazań, by skorzystały z niej osoby, które wcześniej były poddawane innym zabiegom na rogówce jak femtoLASIK.

Ile mniej więcej zabiegów laserowej korekcji wzroku wykonuje się w klinice Optegra?

W warszawskiej placówce Optegry wykonuje się około 300 zabiegów miesięcznie. Zainteresowanych zabiegami jest coraz więcej. Dużo ludzi przychodzi z polecenia. Nie ma wątpliwości, że korekcja wady wzroku poprawia jakość i komfort życia.

Wiele osób zwleka z podjęciem decyzji o laserowej korekcji wzroku, z obawy że coś mogłoby się nie udać. Jakie jest ryzyko, np. całkowitej utraty wzroku?

Plusem tych zabiegów jest fakt, że są one do połowy odwracalne. Np. w przypadku Lentivu w pierwszym etapie laser tworzy tysiące pęcherzyków powietrza na jednej płaszczyźnie. W momencie, gdyby coś się zadziało, można natychmiast odstąpić od zabiegu, wówczas powietrze się wchłania i rogówka pozostaje nietknięta, a pacjent pozostaje z taką samą wzroku, z jaką przyszedł do kliniki. Takie przypadki jednak raczej się nie zdarzają. Nie ma możliwości, by pacjent stracił wzrok. W przypadku Lentivu czy FemtoLasik w ogóle nie ingeruje się we wnętrze gałki ocznej. To nie są zabiegi wewnątrzgałkowe jak operacja zaćmy. Te zabiegi jedynie modelują kształt rogówki. Samo ryzyko zakażeń jest niższe niż przy długotrwałym i wielogodzinnym noszeniu soczewek kontaktowych. Pacjent przez tydzień po zabiegu stosuje antybiotyk w kroplach. Osobiście przekonałam do laserowej korekcji wzroku męża i tatę. Oboje są zachwyceni tym jak można świetnie widzieć bez okularów.

Co w przypadku, kiedy za jakiś czas skorygowana wada powróci?

Każdy organizm reaguje indywidualnie. Jeśli zdarzyłoby się, że z jakiegoś powodu wada zaczęłaby narastać, zawsze możemy dokorygować oczy, po każdej z metod, które tu oferujemy. Dodatkowej ingerencji nie wymaga więcej niż ok. 2% pacjentów. Zabiegi w klinice Optegra objęte są gwarancją.

Rozmawiała Martyna Rokita