Zabawki wielofunkcyjne – na co zwracać uwagę podczas ich zakupu?

Maluchy rozwijają się w zawrotnym tempie i wciąż poszukują nowych bodźców oraz elementów do odkrycia. Dlatego niektóre z zabawek dosyć szybko tracą ich zainteresowanie i kończą porzucone w kąt. Z pomocą przychodzą wówczas akcesoria wielofunkcyjne, dzięki którym rodzic ma szansę zaoszczędzić zarówno pieniądze, jak i miejsce w pokoju dziecka. Jakimi zasadami kierować się podczas ich wyboru?

W trakcie poszukiwań odpowiedniej zabawki nietrudno o zawrót głowy. Co będzie odpowiednie dla malucha i jego rozwoju? Czy postawić na akcesoria edukacyjne, czy na coś, co przyniesie dziecku radość? A może są rzeczy, które łączą te funkcje? Oczywiście! A co więcej – są one wybawieniem dla wielu z nas. W głowie pojawia się jednak alarmujące pytanie – czy jeżeli coś jest od wszystkiego, nie oznacza to, że jest tak naprawdę do niczego… Niekoniecznie, a przynajmniej – nie we wszystkich przypadkach. Najważniejsze to dokonanie rozsądnego wyboru. Na szczęście istnieją zabawki i akcesoria, które nie tylko znakomicie spełniają swoją funkcję, lecz także stają się doskonałym i długim towarzyszem zabaw dziecka: od okresu niemowlęcego aż po pierwsze dni w przedszkolu. Aby nie wpaść w pułapkę sprzedawców, należy przyjąć kilka zasad – dzięki nim kupimy wielofunkcyjną zabawkę, która będzie służyła przez lata.

Po pierwsze: odkrywanie i edukacja

Idealna zabawka wielofunkcyjna powinna wciąż stymulować zmysły maluszka i pobudzać w nim chęć do ciągłego odkrywania. Istnieją zabawki, które rosną razem ze szkrabem, dostarczając mu na każdym etapie rozwoju nowe opcje zabawy. Przykładem jest Aktywizująca mata 4 w 1 Muzyczny Ocean, którą można wykorzystać na cztery sposoby: jako miejsce do gimnastyki dla noworodka, tunel do raczkowania dla uczącego się przemieszczać malucha, stolik do zabawy na stojąco lub przenośny panel. Wyraziste kolory, rozmaite faktury oraz światełka i dźwięki mają za zadanie angażować i stymulować zmysły szkraba oraz zapewniać mu codzienną dawkę zdrowego ruchu. Podczas interakcji z matą i doczepionymi do niej zabawkami dziecko – wierzgając nóżkami i rączkami – ćwiczy sprawność ruchową. Starsze szkraby, naciskając na poszczególne przyciski interaktywnego panelu, nauczą się związków przyczynowo-skutkowych a także rozpoczną naukę cyferek, kształtów oraz kolorów w rytmie wesołych piosenek (w języku polskim!). Mata edukuje, rozwija oraz przybiera coraz to nowe kształty, by dostosować się do zmieniających się potrzeb szkraba.

Po drugie: praktyczność

Powiedzmy to sobie wprost: dobre zabawki i akcesoria wielofunkcyjne mogą również „porządnie” kosztować, jednak przy mądrym wyborze – taki zakup łatwo przekształcić w inwestycję na przyszłość. Wystarczy przemyśleć kilka razy, czy dana rzecz faktycznie będzie służyć naszemu maluchowi i – co równie ważne – jak długo będzie mu służyć. Kupując zabawki i akcesoria, które „rosną” razem z maluchem, zastanówmy się nad ich zastosowaniami i zadajmy sobie pytanie, w jaki sposób mogą ułatwić nasze codziennie funkcjonowanie. Wybierając na przykład przenośny Fotelik-bujaczek, otrzymujemy mały „mebelek” zarówno dla noworodka, jak i dla starszaka. Łatwa regulacja pozwala używać go jako bujaczka pełniącego funkcję  kołyski, leżaczka z odczepianym pałąkiem na zabawki oraz jako stabilnego „fotelika” dla przedszkolaka, w którym na przykład będzie mógł oglądać ulubione bajki albo przeglądać książeczki. Urządzenie można z łatwością złożyć oraz przenosić, co znacznie ułatwia jego przechowywanie, a zdejmowane pokrycie siedziska można prać w pralce. Dodatkowo, bujaczek posiada funkcję wibracji, wspomagającą usypianie maluszków. Właśnie dzięki takim akcesoriom nie musimy martwić się, że nasz zakup posłuży tylko na chwilę.

Po trzecie: solidność

Kupując zabawki wielofunkcyjne, zwracajmy uwagę nie tylko na to, jak się prezentują, lecz także na jakość wykonania. W końcu chodzi nam o to, żeby dana rzecz towarzyszyła naszemu szkrabowi przez długi czas, musi być więc odporna na dosyć intensywne eksploatowanie. Rzucanie, uderzanie o podłogę czy rozkładanie na części pierwsze – to normalne aktywności ciekawego świata malucha – nasza zabawka powinna być więc na to „przygotowana”.  Warto wybrać zabawki wykonane z materiałów naturalnych i bezpiecznych tworzyw sztucznych. Odpowiednio zaprojektowana zabawka nie posiada elementów, które można łatwo ułamać, oderwać lub które są zbyt małe i zbyt łatwe do odczepienia.