Jak zapobiegać starzeniu się skóry?
Już około czterdziestego piątego roku życia możemy zauważyć zmiany zachodzące w naszej skórze, związane z genetycznym starzeniem się komórek oraz działaniem czynników zewnętrznych takich jak promienie UV, stres oraz zanieczyszczenia powietrza. Właśnie w tym okresie w komórkach skóry właściwej zachodzą degeneracyjne procesy na poziomie molekularnym. Związane są one z mutacją genów, zaburzeniami biochemicznymi i hormonalnymi. Doprowadzają do uszkodzenia włókien kolagenowych i sprężystych, co skutkuje utratą elastyczności i jędrności oraz tworzeniem się zmarszczek. Uszkodzone zostają gruczoły łojowe, które ulegają zmniejszeniu, a im mniejsze są, tym mniej są w stanie natłuścić skórę, co powoduje, że staje się ona sucha. Uszkodzeniu ulegają też naczynia krwionośne, niekiedy pękają, tworząc teleangiektazje i wybroczyny, rozszerzają się lub stają się podatne na wpływy zewnętrznych czynników.
Prędkość odnowy i regeneracji naskórka zmniejsza się z roku na rok, a wolniejszy cykl odnowy komórkowej sprawia, że skóra złuszcza się mniej skutecznie. Mniejsze złuszczanie wiąże się z nagromadzeniem korneocytów, powodując matowienie i szorstkość skóry. Z czasem skóra zaczyna być gorzej ukrwiona, przez to słabiej utleniona, ziemista, szara, całokształt obrazu pogarszają powstające przebarwienia. Traci naturalną zdolność do regeneracji i naprawy uszkodzonego DNA, traci swój potencjał ochronny, co przyczynia się do rozwoju nowotworów i przyspieszonego jej starzenia. Regeneracja jest naturalnym procesem, dzięki któremu stare uszkodzone komórki zamieniane są na nowe, istnieją też mechanizmy dermonaprawy uszkodzonego DNA komórek. Z upływem czasu stają się one niestety mniej wydolne. Nadmierna ekspozycja na promienie UV, zanieczyszczenia, dym papierosowy, stres, klimatyzację, szkodliwe substancje chemiczne, restrykcyjne diety i zmęczenie przyczyniają się do zaburzenia wytwarzania lipidów, czyli substancji tłuszczowych cementujących komórki naskórka. Te zakłócenia prowadzą do uszkodzenia naturalnego płaszcza lipidowego naskórka, tym samym zwiększa się przepuszczalność skóry, staje się ona „dziurawa jak sito”, bardziej podatna na utratę wody i szkodliwy wpływ alergenów i drobnoustrojów.
Aby przeciwdziałać procesom starzenia się skóry, należy intensywnie ją regenerować, stosować nawilżające i odżywcze kremy, uzupełniające płaszcz lipidowy, uszczelniające naskórek, a także preparaty o działaniu antyoksydacyjnym, wychwytującym wolne rodniki. Inspiracją do tworzenia kuracji odmładzających są procesy dermonaprawy i regeneracji uszkodzonej skóry. Wiadomo bowiem, że uszkodzone komórki wysyłają sygnały alarmujące do intensywnego napływu substancji regenerujących i naprawiających uszkodzenie, a tym samym aktywuje się odnowa komórkowa.
Podstawą pielęgnacji skóry starzejącej jest całoroczna ochrona przeciwsłoneczna, ponieważ promieniowanie UV jest jednym z najważniejszych czynników nasilających starzenie skóry. Niezwykle ważne jest też uzupełnienie naturalnych lipidów, które wnikając w struktury płaszcza lipidowego naśladują lipidy własne, powodując że skóra staje się gładka i nawilżona. W tym czasie skóra potrzebuje także intensywnej regeneracji i dermonaprawy. W procesy te zaangażowane są komórki macierzyste i czynniki wzrostu. Pielęgnacja oparta na stymulowaniu komórek macierzystych oraz usuwaniu wolnych rodników jest w stanie spowolnić procesy starzenia i zregenerować uszkodzoną skórę.
dr n. med. Agnieszka Szewczyk dla marki Emolium – Specjalista dermatolog – wenerolog, klinika Novaderm