Historia kolekcji IKEA PS oraz współpraca szwedzkiej firmy z Bartem Pogodą!

Nazwa kolekcji IKEA PS pochodzi od łacińskiego wyrażenia Post Scriptum, co oznacza dopisek do listu czy artykułu zamieszczany na końcu tekstu. IKEA postanowiła właśnie w ten sposób nazwać swoje wyjątkowe design’erskie kolekcje, ponieważ stanowią one swego rodzaju „dopisek” projektantów do regularnego asortymentu IKEA. Ideą, jaka przyświeca twórcom kolekcji PS, jest oferowanie mebli i akcesoriów wyposażenia wnętrz w stylu skandynawskim i o nowatorskim wzornictwie, nie tracąc z pola widzenia tego, co sprawia, że IKEA jest wyjątkową marką – dobrego dizajnu w przystępnych cenach dla każdego z nas. Wielu ludzi tak pokochało produkty z poprzednich kolekcji IKEA PS, że niektóre z nich pozostały w sprzedaży do dziś – m.in. konewka IKEA PS 2002, fotel dla dzieci z zamykaną pokrywą IKEA PS LÖMSK czy lampa wisząca „dmuchawiec” IKEA PS MASKROS.

1995 r. – pierwsza kolekcja IKEA PS „Demokratyczne wzornictwo”

Pierwsza kolekcja IKEA PS wywołała duże poruszenie w świecie dizajnu, spotkała się z ogromnym zainteresowaniem i okazała się wielkim sukcesem. Dzięki niej odświeżona została skandynawska tradycja projektowania.

1998 r. – IKEA PS2 „Kontynuacja”

Druga kolekcja IKEA PS koncentrowała się na utrzymaniu wysokiej wartości projektów wchodzących w jej skład, przy jednoczesnym dalszym obniżaniu ich ceny. Stanowiła ona naturalne uzupełnienie asortymentu IKEA.

2001 r. – „Wewnątrz/Na zewnątrz”

Hasłem przewodnim kolejnej kolekcji IKEA PS było „Bring the inside out. Bring the outside in”, czyli „przenieś to, co wewnątrz na zewnątrz, a to co na zewnątrz do wewnątrz”. Tym razem głównym zadaniem projektantów było stworzenie produktów wielofunkcyjnych.

2003 r. – „IKEA PS dla dzieci”

Główną ideą, jaka przyświecała stworzeniu kolejnej kolekcji IKEA PS, było zaprojektowanie produktów umożliwiających dzieciom nieograniczoną zabawę we wszystkich możliwych formach. Można powiedzieć, że zabawa stanowi integralny element tych projektów.

2006 r. – „A co jeśli?”

Przy tworzeniu tej kolekcji IKEA PS projektanci musieli wykazać się nieszablonowym myśleniem. Ich zadaniem było eksperymentowanie z nowymi materiałami, technikami i metodami pracy, aby stworzyć innowacyjne i unikalne produkty.

2009 r. – „Niekończąca się opowieść o wzornictwie”

Kolekcja IKEA PS z 2009 roku w sposób szczególny nawiązywała do korzeni firmy. Produkty stworzone w ramach tej kolekcji miały odzwierciedlać dążenia IKEA do znajdywania innowacyjnych sposobów zmniejszania zużycia zasobów naturalnych, brania większej odpowiedzialności za świat oraz ciągłego inspirowania ludzi.

2012 r. – „Dizajn wzbogaca każde wnętrze”

IKEA PS 2012 stanowiła kwintesencję stylu IKEA dzięki unikalnemu połączeniu wzornictwa z ponad 60-letniej historii firmy wraz z innowacyjnością zastosowanych rozwiązań. Przy tworzeniu produktów z tej kolekcji projektanci wzorowali się na meblach i akcesoriach wyposażenia wnętrz, które zostały stworzone wiele lat temu, nadając im nowe formy, znajdując dla nich nowe zastosowanie lub dodatkowe funkcje oraz stosując nowoczesne, bardziej przyjazne dla środowiska materiały. Projektantom przyświecała również idea, aby produkty te były dostępne dla jak najszerszego grona ludzi, aby każdy mógł sobie pozwolić na dobry dizajn w swoim domu.

2014 r. – „W ruchu”

PS 2014, to kolekcja wyjątkowa, ponieważ w jej tworzeniu po raz pierwszy uczestniczyli polscy projektanci: Krystian Kowalski, Maja Ganszyniec, Paweł Jasiewicz oraz Tomek Rygalik. PS 2014  została zaprojektowana z myślą o zmiennych potrzebach młodych duchem entuzjastów wielkomiejskiego życia i skupiała się na projektach, które można przewozić i wykorzystywać na różne sposoby. Tworzyło ją ponad 50 unikalnych produktów, w tym lekkie, mobilne i funkcjonalne meble, świetnie sprawdzające się przy częstych przeprowadzkach oraz na niewielkich powierzchniach jak np. stolik zintegrowany z lampą zaprojektowany przez Tomka Rygalika czy sekretarzyk autorstwa Krystiana Kowalskiego, Mai Ganszyniec i Pawła Jasiewicza.

2017 r.  „Wolność”

W IKEA PS 2017 liczy się niezależność. Kolekcja skierowana jest do osób, które cenią wolność i niezależność oraz możliwości, które ona ze sobą niesie. Najnowsza, dziewiąta już kolekcja PS, zrywa z konwencją i otwiera się na energię nieustannie zmieniających się miejskich przestrzeni do mieszkania i życia po swojemu. Kolekcję tworzą niestandardowe i funkcjonalne produkty takie jak np. samonawadniająca się doniczka czy poduszka, która jednocześnie może pełnić rolę kołdry – idealne dla osób poszukujących funkcjonalnych, niestandardowych rozwiązań w dobrych cenach. PS 2017 została zaprojektowana przez siedemnastu artystów z całego świata, w tym także przez Polkę, Maję Ganszyniec.

Uwolnij się! Najnowsza kolekcja IKEA PS 2017 stworzona dla kochających niezależność

IKEA PS 2017 powstała z myślą o wszystkich, którzy cenią wolność i swobodę – wartości uśpione w każdym z nas. Kolekcja zrywa z konwencją i otwiera się na energię nieustannie zmieniających się miejskich przestrzeni do mieszkania oraz życia po swojemu. To mieszanka nietypowych wzorów, kształtów i pomysłów na to, jak żyć wygodniej, nawet na niewielkiej powierzchni. Taka jest IKEA PS 2017 i takie są wnętrza wolnych oraz niezależnych, którym hołduje ta kolekcja – dostępna w sklepach IKEA w całej Polsce już od lutego.

Meble, akcesoria, tekstylia czy oświetlenie – IKEA PS 2017 łamie dotychczasowe reguły wyposażania wnętrz, stawiając na łatwość do szybkich zmian, kompleksowość i personalizację. Siedemnastu projektantów z całego świata, w tym polska reprezentantka – Maja Ganszyniec, pracowało nad tym, aby stworzyć kolekcję będącą odpowiedzią na potrzeby współczesnych mieszkańców i wnętrz, które ewoluują wraz z nimi. Wynikiem tego jest ponad 50 prostych i funkcjonalnych produktów, w tym m.in.: składana sofa, która może wisieć na ścianie, poduszka zmieniająca się w kołdrę lub samonawadniająca się doniczka, która zadba o rośliny przez dwa tygodnie nieobecności w domu.

– Dziewiąta kolekcja IKEA PS jest kolejną próbą stworzenia produktów odpowiadających na potrzeby stale rozwijającego się mobilnego społeczeństwa, które chętnie i często zmienia miejsce zamieszkania, wybierając najczęściej większe ośrodki miejskie. Duże miasta to z kolei często niewielkie powierzchnie mieszkań, na których każdy chce żyć komfortowo. Funkcjonalne kształty i połączenia, unikalne printy oraz ciekawa gra kolorów zaprezentowane w IKEA PS 2017, spodobają się osobom poszukującym niestandardowych, a jednocześnie użytecznych rozwiązań w dobrych cenach – komentuje Małgorzata Jezierska, Specjalista ds. PR IKEA Retail w Polsce.

 W kolekcji IKEA PS 2017 znalazły się produkty, które można z łatwością przemieszczać ‒ przenieść w obrębie pokoju lub zabrać ze sobą podczas przeprowadzki. To meble i akcesoria wykonane z lekkich, nowoczesnych materiałów, cechujących się wytrzymałością i łatwością utrzymania. O nietypowości artykułów świadczą przede wszystkim kreatywne rozwiązania, kształty i połączenia surowców. Przykładem są wazony, które mimo masowej produkcji i przy użyciu tej samej formy, różnią się od siebie dzięki domieszce szkła pochodzącego z recyklingu. Fotel narożny w kształcie chmury, który za sprawą połączenia z drugim, staje się kanapą, okrągły fotel bujany idealny podczas wspólnych wieczorów z bliskimi czy szafa, której montaż nie wymaga narzędzi – to rozwiązania dla osób odważnych, ale jednocześnie ceniących swój czas, swobodę i komfort. – Podczas jedzenia wielu z nas uwielbia usiąść na sofie albo chodzić z jednego miejsca na drugie. Ta świadomość doprowadziła mnie do stworzenia miski i talerza IKEA PS 2017 – naczyń z wysokimi brzegami, zapobiegającymi rozlaniu zawartości lub poparzeniu się podczas przenoszenia jedzenia. Mają także niewielką półeczkę, na której możesz położyć grzanki – mówi polska projektantka, Maja Ganszyniec.

ikea ps 2

Ważnym elementem kolekcji IKEA PS 2017 są różnorodne warianty oświetlenia. W zależności od potrzeb dostępne są lampy podłogowe, stołowe oraz wielofunkcyjne oświetlenie LED, które można użytkować w dowolny sposób. Podobną zasadę zastosowano w przypadku tekstyliów – koca, narzuty, maty, poduszki i śpiwora. Bazą do ich powstania stały się pikowane tkaniny w żywych kolorach, które są estetyczne i odporne na działanie czynników zewnętrznych. Jednocześnie są także lekkie i nie zajmują wiele miejsca, więc można zabrać je w długą podróż lub na piknik z przyjaciółmi – wszystko w zależności od wyobraźni.

Nowością są produkty spożywcze będące integralną częścią kolekcji. To zestawy przypraw oraz mieszanki zbóż w torebkach, które pozwolą w prosty sposób przygotować zdrowe i sycące posiłki. Jeśli dodamy do tego limitowane akcesoria i dekoracje z papieru, które także są elementami IKEA PS 2017, otrzymamy gotową receptę na niezobowiązujące spotkanie z najbliższymi oraz dobrą zabawę.

W związku z wejściem kolekcji na rynek polski, IKEA zainicjowała niestandardową współpracę z zespołem Kroki i reżyserem Bartem Pogodą, w ramach której powstał utwór oraz teledysk pod tytułem „PS Freedom” (jego premiera została zaplanowana na początek lutego). Plan teledysku został stworzony w oparciu o kolekcję IKEA PS 2017.

Nazwa marki IKEA to akronim – skrót utworzony z pierwszych liter imienia, nazwiska oraz nazw farmy i parafii, skąd pochodzi założyciel firmy (Ingvar Kamprad Elmtaryd Agunnaryd).

Celem IKEA jest tworzenie lepszego życia na co dzień dla wielu ludzi. Oferujemy dobre wzornictwo i funkcjonalne meble w przystępnej cenie, dbamy o zrównoważony rozwój. „IKEA powstała w Polsce” – stwierdził założyciel Ingvar Kamprad. Pierwsze meble z Polski trafiły do IKEA w 1961 r., a dziś już 19 proc. produkcji pochodzi z Polski.

IKEA jest godną zaufania, stabilną finansowo i stale rozwijającą się firmą. Grupa IKEA w Polsce posiada obecnie dziewięć sklepów, które w roku finansowym 2016 odwiedziło ponad 25 milionów osób. Ponadto, poprzez IKEA Centres Poland S.A., firma zbudowała i zarządza ośmioma parkami oraz centrami handlowymi. W Jarostach koło Piotrkowa Trybunalskiego zlokalizowane jest Regionalne Centrum Dystrybucyjne, które obsługuje sklepy IKEA w Polsce, Czechach, Słowacji, Rumunii, Bułgarii i na Węgrzech. Ponadto Grupa IKEA zainwestowała w sześć farm wiatrowych, dzięki czemu obecnie wytwarzamy tyle energii z odnawialnych źródeł, ile sami zużywamy na terenie Polski.