Finalista “MasterChefa” testował kuchnię molekularną w Spiżarni Smaków!

Wydawnictwo I.D. Media Ilony Adamskiej zorganizowało niedawno świąteczne spotkanie dla partnerów biznesowych oraz zaprzyjaźnionych dziennikarzy w warszawskiej restauracji Spiżarnia Smaków. Niecodzienne dania, takie jak jabłkowe lody na ciekłym azocie oraz lody za wina posypane miętowym cukrem pudrem mieli okazję testować zaproszeni goście.

Świąteczne spotkanie przyjaciół I.D. Media odbyło się w Spiżarni Smaków przy ulicy Wspólnej 35 w Warszawie. Tan lokal, to niewątpliwie już królestwo Bartosza Adamskiego, który wcześniej swoje kulinarne zdolności prezentował w programie “MasterChef”. Tym razem szef kuchni zaskoczył wszystkich tworząc, za pomocą ciekłego azotu różnego rodzaju kompilacje dań, zarówno na słono, jak i na słodko. Hitem spotkania okazały się lody przygotowane z soku jabłkowego z dodatkiem miodu i masy krówkowej. Bartek zachwycił wszystkich także innym trickiem – przemienił wytrawne białe wino w… lody! Podał je w kieliszkach, a do smaku i dekoracji dodał cukier puder ze sproszkowaną miętą… Takie cuda tylko w Spiżarni Smaków!

lody

Przypominamy również, że Spiżarnia Smaków posiada dwa lokale – pierwszy powstał w czerwcu 2016 przy ulicy Drawskiej 29 A lok.89 (między Pekin Duck a Mimi SPA), a drugi, w którym redakcja Beauty Fashion Health miała przyjemność gościć po raz kolejny, mieści się  na Wspólnej 35.