Woda najlepsza dla dzieci!

Tylko połowa dzieci w wieku szkolnym piła w ciągu ostatnich 24 godzin wodę niegazowaną. Rodzice wiedzą, że picie wody jest zdrowe, ale dzieci jej nie lubią, bo nie ma smaku. Wybierają więc słodkie napoje, które dominują w domu i w szkole. Z badań TNS Polska na zlecenie Żywiec Zdrój S.A. wynika, że 78 proc. dzieci w wieku 6-13 lat wypiło w ciągu ostatniej doby przynajmniej jeden taki produkt. Na zmianę nawyków nigdy nie jest za późno, co podkreślali uczestnicy debaty ,,Woda i napoje a zdrowie dzieci”.

Wyniki „Badania nawyków dotyczących nawodnienia i odżywiania wśród dzieci w wieku szkolnym”[1], przeprowadzonego w maju 2016 r., zaprezentowano podczas debaty Polskiej Agencji Prasowej w dn. 16 czerwca 2016 r. w Warszawie.

Badanie TNS Polska pokazało, że tylko co trzecia mama dzieci w wieku 6-8 lat wie, ile płynów powinno wypijać jej dziecko w ciągu dnia. W przypadku dzieci starszych, w wieku 9-13 lat, jest trochę lepiej – świadomość właściwej ilości płynów w diecie swojego dziecka ma co drugi rodzic. Nie zmienia to jednak faktu, że rodzice tylko w niewielkim stopniu (34 proc. respondentów) poszukują informacji nt. norm właściwego nawodnienia. Lepszą znajomość tematu mają nauczyciele, którzy w 61 proc. potrafili prawidłowo podać te normy. Pedagodzy lepiej potrafią także wskazać skutki odwodnienia dzieci takie jak: obniżona aktywność, spadek energii i kłopoty z koncentracją, czy uczucie zmęczenia.

Sondaż potwierdził także, że napoje słodkie dominują w diecie polskich dzieci. Aż ponad 90 proc. uczniów klas 1-6 w ciągu ostatniego miesiąca piło jakiś napój zawierający cukier – tak przyznają ich mamy.

Gdy jednak zapytamy o to, co dzieci piły najchętniej po wysiłku fizycznym, to woda niegazowana jest zdecydowanie na pierwszym miejscu – tak twierdzi 67 proc. nauczycieli klas 1-3, 49 proc. uczniów z klas 1-3 oraz 53 proc. uczniów z klas 4-6. Dopiero na kolejnych miejscach pojawiają się soki, nektary i napoje owocowe. Co ciekawe, badanie ujawniło też, że woda niegazowana jest najbardziej lubianym napojem blisko jednej piątej dzieci.

Co trzecia mama twierdzi, że wolałaby, aby jej dziecko piło wodę, ale teraz jest już za późno na zmianę nawyków. 72 proc. mam uważa też, że ich dzieci mają już wyrobione nawyki dotyczące spożycia płynów.

– Nigdy nie jest za późno, żeby skłonić dzieci do zmiany nawyków. – uważa Danuta Kozakiewicz, dyrektor szkoły podstawowej nr 103 w Warszawie – Odpowiedzialność za ten proces spoczywa zarówno na rodzicach jak i na nauczycielach, bo dzieci spędzają w szkole wiele godzin. Nauczyciele są przygotowani do prowadzenia działalności prozdrowotnej. Kształcą się na temat roli aktywności fizycznej w życiu dzieci, zdrowego odżywiania i nawodnienia. Mogą być dla rodziców partnerem
w procesie zmiany nawyków, pod warunkiem, że rodzice sami będą dawali dobry przykład
– dodaje.

Na ważną rolę rodziców w procesie budowania zdrowych nawyków zwraca uwagę również prof. dr hab. n. med. Halina Weker – Nawyki żywieniowe kształtują się już od okresu wczesnego dzieciństwa. Dzieci są doskonałymi obserwatorami. Wzorem do naśladowania są przede wszystkim rodzice. Dotyczy to wszystkich obszarów, także żywienia.

Grzegorz Łapanowski, założyciel fundacji „Szkoła na Widelcu”, który od ośmiu lat prowadzi warsztaty kulinarne z dziećmi podkreślał, że preferują one słodki smak już od najmłodszych lat, bo kojarzy się z czymś dobrym, z przyjemnością.

Nie oznacza to jednak, że tej preferencji nie można zmienić. To tak jak z oliwkami czy owocami morza – na początku ich smak wydaje się dziwny, ale z czasem przyzwyczajamy się do niego i staje się jednym z naszych ulubionych. Podobnie będzie z wodą, zmiana preferencji wymaga czasu i zaangażowania ze strony rodziców i dzieci.

Sprawdzi się tutaj metoda małych kroków, a nie nakazy, czy zakazy, które ograniczają naturalną potrzebę samodzielnego i niezależnego decydowania zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. – Jeśli wprowadzimy zakaz to automatycznie podsycimy potrzebę posiadania tego, co zostało ograniczone. Jeśli więc zakażemy dziecku picia tego co słodkie, a  było do tej pory dostępne, to takie produkty staną się dla niego jeszcze bardziej atrakcyjne – przestrzega Marta Żysko-Pałuba, psycholog
i psychoterapeuta.

Debata pod hasłem „Woda i napoje a zdrowie dzieci” została zorganizowana w ramach programu edukacyjnego Żywiec Zdrój S.A. “Woda na Start”. Jego celem jest propagowanie wiedzy na temat wpływu prawidłowego nawodnienia na nasze zdrowie i samopoczucie oraz edukacja o roli wody w prawidłowej diecie. Informacje o programie można znaleźć na stronie www.wodanastart.pl.

[1] Badanie ilościowe zostało zrealizowane przez TNS Polska w maju 2016 r. na próbie 500 respondentów z całej Polski (matki dzieci z klas 1-6: 200 badanych, dzieci z klas 1-6: 200 badanych; nauczyciele klas 1-3: 100 badanych). Grupa była zróżnicowana pod względem miejscowości, przychodów w rodzinie, umiejscowienia szkół i stażu pracy nauczycieli.